Zvláštnosti anglickej výslovnosti
12.10.2018Určite si dobre pamätáte, keď ste mali prvýkrát vysloviť krkolomné anglické slovo "this"? A čo tak slová ako these, those a think a thing so svojím nenávideniahodným "th" zvukom, ktorý je pre anglický jazyk veľmi špecifický, no v slovenčine ho nepoznáme?
ViacČo áno a čo nie pri štúdiu
09.07.2018V jednom z našich predošlých článkov sme sa zaoberali tematikou správneho učenia sa angličtiny, no dnes si zhrnieme niekoľko pravidiel, respektíve zákazov a rád pri učení sa, ktoré nám môžu byť jedine prínosom. Number one: neučíme sa nad našu úroveň.
ViacVycestujte za angličtinou
08.04.2018Kto by nechcel vycestovať do zahraničia za angličtinou? Je to lukratívne, nové, zaujímavé a pre mnohých úžasný spôsob ako sa naučiť jazyk. Skúsme sa pozrieť na pár pre a proti tejto populárnej alternatívy.
ViacUčme sa angličtinu správne
25.01.2018Človek toho má pri učení sa anglického jazyka už niekedy dosť. Gramatika, výslovnosť, podivné anglické hláskovanie a okrem toho tie nespočetné pravidlá a ich zdanlivo nelogické výnimky. Študent sa občas potrápi, no správny lektor ho vie nielen uviesť na správnu mieru a zložité veci dovysvetliť, ale i poradiť, ako presne sa má učiť.
ViacKedy začať s angličtinou
23.10.2017Kedy je ten najlepší vek na výučbu cudzieho jazyka? Mám dať svoje dieťa na krúžok angličtiny v materskej škole? Je to potrebné? Počkám do školy? Je vhodné, aby sa deti učili cudzí jazyk už od 1.ročníka? Mám sa doma učiť po anglicky so svojím dieťaťom? Takéto otázky a mnoho ďalších si kladú rodičia a možno aj Vás zaujímajú odpovede.
ViacTipy na angličtinu
06.09.2017Pri učení sa cudzieho jazyka nám učitelia, lektori, kamaráti a známi hovoria rôzne tipy, ako sa rýchlejšie naučili angličtinu, nemčinu alebo iný cudzí jazyk. Vieme, že každý sa učí cudzí jazyk inou rýchlosťou a každý z nás preferuje iný štýl učenia. Ja vám takisto ponúkam rôzne tipy, ktoré nám pomáhajú nielen pri učení sa cudzieho jazyka, ale aj pri zdokonaľovaní a nezabúdaní už nadobudnutých vedomostí. O mnohých ste istotne počuli alebo čítali, ale verím, že tu nájdete aj nové tipy a necháte sa inšpirovať.
ViacJazyk a náš mozog
15.08.2017Pre mozog má učenie sa cudzieho jazyka mnoho výhod. Nejde však iba o tréning pamäte, cibrenie úsudku, či zlepšenie komunikačných schopností. Je v tom omnoho viac. Všetko sa začína v mozgu. Keď sa dlhodobo učíme akýkoľvek cudzí jazyk, postupne sa mení štruktúra nášho mozgu. Väčšina vedcov sa zhodne na tom, že centrum reči sa nachádza v ľavej hemisfére. A práve tu sa dejú najväčšie zmeny.
ViacAnglické a slovenské príslovia
01.08.2017Rovnako ako v slovenčine, tak aj v angličtine význam prísloví nevychádza z jednotlivých slov, ale z celkového metaforického obrazu, ktorý vytvárajú jednotlivé slová vo vete. Teda, uvedené príslovie o „kopaní jamy pre druhého“ neznamená, že na záhrade vykopem jamu so zlým úmyslom, aby do nej spadol sused, ktorého nemám rád. Príslovie sa vzťahuje na širokú škálu situácií, pri ktorých iným prajeme zlé, ale zlé sa napokon stane nám.
ViacAnglické modálne slovesá
16.01.2017Pomocné slovesá pomáhajú a modálne modelujú. Hoci anglický jazyk predstavuje systém, ktorý sa v niektorých bodoch stretáva so slovenčinou, pričom oba jazyky sa opierajú o minulý, prítomný a budúci čas a využívajú zložené vety na vyjadrenie komplexných myšlienok, všeobecne platí, že sú odlišné. Stavebným materiálom angličtiny sú pomocné slovesá, bez ktorých sa nedajú skladať otázky alebo vety v zápore. Už len tento samotný fakt poukazuje na kompletne odlišný prístup anglického jazyka k slovesám, ktorý možno bližšie pozorovať práve na tých modálnych. Povedzme si o nich trochu viac.
ViacAko funguje jazyk
19.10.2016Niekedy sa človek nad anglickým jazykom pozastaví a pokrúti hlavou. Prečo funguje tak alebo onak? Veď v slovenskom jazyku to tak nie je, tak ako je to možné? Komu sa môžeme poďakovať za to či ono gramatické pravidlo? Gramatika sa ešte povedzme dá zvládnuť, ale keď sa do nej zapletú výnimky, krútime nielen hlavami, ale aj očami. Jazyk je totiž ako puzzle obrázok, pospájaný z rôznych svetových jazykov, a navyše veľmi široko používaný. V prípade angličtiny to znamená, že na ňu z každej strany pôsobia rôzne kultúry a neustála núdza žonglovať so slovnom zásobou. Staré slová sa posúvajú von a zároveň ich nahrádzajú nové výrazy, ktoré sa pred mesiacom ani nepovažovali za správne. Vedeli ste, že „omg“, čiže „oh my god“ (och môj bože) už môžete nájsť v oxfordskom slovníku?
ViacAko na formálnu angličtinu
19.05.2016Podobne ako slovenčina, aj angličtina má svoj zdvorilostný jazyk, ktorý sa síce odlišuje od nášho, ale je podstatné sa ho naučiť správne používať, aby sme sa vyhli faux pas. Samozrejme, ak je vaším zámerom niekoho uraziť, a to bez použitia oplzlostí, neformálna reč ľahko poslúži, ale keď už nič iné, prosím a ďakujem sú univerzálnymi prejavmi slušnosti.
ViacVýznam a zmysel v angličtine
03.05.2016Tiež vám anglický jazyk niekedy nedáva zmysel? Ako učitelia sa s týmto problémom u študentov angličtiny často stretávame, najmä keď zistia, že anglická gramatika odmieta spolupracovať tak, ako by chceli. Občas sa stáva, že študent zabudne, že predsa len ide o iný systém, a napriek niekoľkým podobnostiam, ktoré môžeme nájsť pri hocijakej dvojici jazykov, angličtina nie je a nikdy nebude slovenčinou, a ako cudzí systém podlieha svojim vlastným pravidlám. Ale jedna vec zostáva, a to jest rozdiel medzi významom a zmyslom, ktorý by sa študent predovšetkým mal učiť, s ktorým sa spája celý rad zvyčajných komplikácií pri učení sa anglického jazyka.
Viac